Живемо разом, але емоційно віддалилися: як повернути тепло в стосунки
Сім'я народжується з любові, натхнення та віри в спільне майбутнє. Навряд чи хтось іде до шлюбу з думкою, що потренуюся, а наступного разу ще спробую. Кожна пара, промовляючи весільні обітниці, щиро вірить, що це — назавжди.
То чому з часом почуття починають згасати? Колись розмови тривали годинами, а тепер стали побутовими і здебільшого стосуються функцій кожного з партнерів — як батьків, як організаторів побуту, тих, хто забезпечує. Раніше дивились один на одного із захопленням, а зараз навіть не завжди можуть щиро подякувати…
Нас не вчать, як будувати стосунки, про що можна і треба говорити, а які теми краще не чіпати. Ми створюємо сім'ї за натхненням, за прототипом батьківських сімей або навпаки — антиподом.
І кожен з нас впевнений та знає, що треба робити, але чому тоді стільки розлучень, чому не щасливі в своїх сім'ях?
Перш за все варто сказати, що сім'я виконує певні функції та має свої цикли. Ми підсвідомо їх розуміємо і здається, що навіть готові до всього, але справа в тому, що більшість пар усвідомлюють проблему запізно. Великі кризи трапляються рідше, ніж мікротравми, які подружжя свідомо чи підсвідомо може наносити один одному щодня.
А як ви знаєте, біль від тисячі порізів може бути смертельним так само, як і від серйозного поранення.
Якщо труднощі роками залишаються невирішеними, проблеми не обговорюються, образи не висловлюються, то подружжя починає проживати інші ролі: не чоловіка і жінки, а батьків; не закоханих, а співмешканців. Пара звикає до уникнення або мінімізації близькості, відвертості, щирості…
Перші дзвіночки
Менше розмов. Пара перестає говорити про почуття, ділитись мріями, переживаннями, планами. Якщо раніше чоловік/дружина були першими, з ким хотілось поділитись новиною, радістю, то тепер це друг, мама, колега, хтось інший.
Зменшується цікавість один до одного. Подружжя менше ставить питання про внутрішній світ близької людини, перестають досліджувати і пізнавати один одного.
Менше фізичних контактів. Обійми та поцілунки стають більш механічними, ніж чуттєвими. Секс залишається, але поступово зникає ніжність та пестощі. Менше уваги, компліментів, бажання зробити щось приємне просто так.
Спільний час перестає бути цінністю. З'являється все більше окремих інтересів, кожен починає жити своїм життям, справами, друзями.
Ці зміни можуть відбуватись поступово або посилюватись із часом. Ззовні все виглядає як завжди, не відбувається радикальних змін, гострих конфліктів, але всередині процес роз'єднання вже почався.
Метафорично цей процес можна зобразити як рух тектонічних плит між континентами: ззовні ще майже нічого не видно, але всередині між ними щодня збільшується відстань…
Що можна зробити самостійно
Створювати спільні позитивні враження. Будь-які подорожі, прогулянки, нові хобі та процес пізнання — все це допомагає знову відчути себе парою і зближує партнерів.
Маленькі прояви турботи. Дрібниці формують почуття єдності краще, ніж поодинокі широкі жести. Зробити чай, щиро подякувати, ніжно обійняти, доторкнутися, написати повідомлення протягом дня — такі прояви налаштовують на близькість та можливість відкритись, поділитись тим, що турбує.
Не замовчувати образи — говорити в моменті, якщо є невдоволення. Бажано говорити в техніці «я-повідомлень», тобто про себе і свої почуття, а не про те, чому на вашу думку партнер так зробив.
Створити нові традиції або відновити вже існуючі для вас, як пари. Знаходити та виділяти час на двох — це обов'язкова умова для налагодження стосунків. Для того, щоб ви могли відкритись один одному, необхідно відчувати безпеку, близькість, розслабленість поруч з близькою людиною. А це можливо лише за умови щирого спілкування, коли ви вдвох і ніхто вам не заважає.
Коли варто звернутись за допомогою
- Якщо ви кілька місяців ходите по одному і тому ж колу конфліктів;
- Розмови закінчуються сваркою або мовчанням;
- Один з вас або двоє більше не відчувають емоційної близькості, зникло бажання проводити час разом;
- Якщо відбулась зрада і не вдається відновити довіру.
Важливо пам'ятати: чим раніше пара звернеться за допомогою, тим більше шансів зберегти стосунки.
На початку дистанціювання в парі ще багато любові, але не вистачає навичків її прояву. Коли ж байдужість триває роками, працювати важче, бо відновити бажання бути разом складніше, ніж налагодити спілкування.
Якщо ви стикнулися з непорозумінням в стосунках або хочете розібратись, що відчуваєте до близької людини, не зволікайте звертатись за допомогою. Іноді достатньо кількох щирих розмов в безпечному просторі, щоб знайти шлях на зустріч один одному.
Стосунки схожі на міст, який кожна людина будує зі свого берега. І якщо не дбати про нього, то можна опинитись на різних берегах, бачити один одного, пам'ятати, як добре було колись, але не мати змоги знов зустрітись посередині…
Хочете повернути близькість?
Якщо стаття відгукнулась — давайте разом дбайливо розберемося, де у ваших стосунках з'явилася відстань і як її поступово долати.
Записатися до Людмили